Facebook Reklamları

Facebook Retargeting Kurulumu Nasıl Yapılır?

facebook retargeting kurulumu nasıl yapılır

Facebook Pixel üzerinden retargeting kurulumu yapmak, özellikle içerik pazarlama ve pay per click (PPC) reklamları yapan firmalar için oldukça büyük önem taşımaktadır. Sürdürülebilir başarı için remarketing uygulamaları hem Facebook Pixel de hem de Google Adwords üzerinde kullanılabilmektedir. Eğer çok ürünlü bir web site sahibiyseniz profesyonel sistemleri kullanarak Facebook Pixel’de remarketing kurulumu yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Facebook Pixel kodunu oluşturmanız ve firmanızın kurumsal web sitesine bu kodu entegre etmeniz gerekmektedir.

Bu aşamalar için Facebook üzerinden giriş yaptıktan sonra Business Manager menüsüne geçerek bu alanda yer alan Pixel’e tıklayın. Daha sonra açılan ekranda “Create a Facebook Pixel” bağlantısına tıkayarak açılan pencereden Pixel adını girin ve ilerleyin. Ekrana gelen popup bölümden Facebook Pixel kodunu alıp kendi web sitenize entegre ederek ilk aşamayı tamamlayabilirsiniz.

Facebook Pixel Retargeting Nedir?

Facebook Pixel yeniden hedefleme yani bilinen adıyla retargeting, Facebook sosyal medya platformu üzerinde işletme ve firmalar için en güçlü araç olarak öne çıkmaktadır. Fakat pek çok işletme sahibi Facebook Pixel retargeting işlemlerini karışık bulduğu için bu araçları kullanmaya sıcak bakmamaktadır. Facebook yeniden hedefleme kapsamında pek çok parametreyi detaylı bir şekilde öğrenmek ve kullanmak reklam kampanyalarında önemli sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

En bilinen tabiri ile açıklamak gerekirse Facebook retargeting konsepti, internet kullanıcılarının web sitenizi ziyaret ettikten sonra onlara yaptığınız pazarlama modeli olarak öne çıkmaktadır. Daha önce ticari bir web sitesini ziyaret etmiş ve bu sürecin devamında birkaç kere daha reklama maruz kalmış olabilirsiniz. İşte Facebook Pixel retargeting pazarlama modeli tam da bu prensip üzerinden çalışmaktadır.

Facebook Pixel Retargeting Nasıl Yapılır?

Facebook Pixel retargeting yapmak, özellikle sosyal medya kullanımının hızla arttığı günümüzde firmanız için çok daha uygun maliyetlerle başarılı reklam kampanyaları hazırlamanızı sağlamaktadır. Retargeting pazarlama stratejisinin işlevinin tam olarak nasıl çalıştığını kavradıktan sonra başarılı bir Facebook pazarlama kampanyası oluşturabilmek için Retargeting yaparken nelere dikkat edilmesine geçebilirsiniz. Facebook retargeting çok etkili olduğu için geleneksel pazarlama stratejilerine kıyasla çok daha verimli sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Firmanız için küçük denilebilecek bir oranda bütçe ayırarak, müşteri geri dönüşlerinde ve satış rakamlarında etkili optimizasyon sağlayacak Facebook Retargeting çalışmalarını uygulayabilirsiniz. Ancak bu noktada en önemli olan şey, Facebook Pixel Retargeting aracını tutarlı ve doğru şekilde kullanabilmektir. Bu aracı doğru bir şekilde kullanarak şu 3 konuda avantaj sağlayabilirsiniz:

  • Web sitesi ziyaretçilerini takip etmek
  • Reklamları optimize etmek
  • Sonuçları görüntülemek ve takip etmek

Bu üç adımı uygulayabildiğiniz bir reklam kampanyası düzenlediğinizde modern çağın en üstün pazarlama aracı olan Facebook Pixel Retargeting işlemlerini de tamamlamış olursunuz. Hangi sektörde iş yapıyorsanız yapın, ne sattığınızdan tamamen bağımsız olarak Facebook Pixel Retargeting aracını başarılı ve efektif bir şekilde kullanıyorsanız, rakiplerinizden bir adım öne çıkmışsınız demektir. Çünkü ne kadar başarılı Retargeting stratejisi uygularsanız o kadar etkin bir pazarlama yöntemine sahip olursunuz.

Facebook Pixel Remarketing Kurulumu

Facebook Pixel remarketing kurulum işlemleri sanıldığından çok daha kolay ve etkilidir. Pixel sayesinde Facebook, reklam veren herkese, müşterilerini oldukça yakından takip etme şansını ve her cihazda kişiye özgü reklamların ulaştırılmasını sağlamaktadır. Müşterilerinizi daha yakından takip etme şansı sunacak başka bir platform olmadığı için firmanızın yüksek satış rakamlarına ulaşması için Facebook üzerinden Pixel kurulumu ile remarketing pazarlama stratejisini hayata geçirebilirsiniz. Facebook üzerinden reklam hesabı açtıktan sonra şu adımları uygulamanız gerekmektedir:

  • Facebook Reklam Yöneticinizi açın.
  • Ekranın sol üst köşesinde yer alan Yönetici Menüsü Ekle kısmına tıklayın ve tüm araçları gösterin.
  • Menüdeki piksellere tıklayın.
  • Yeşil renkli “Piksel Oluştur” bağlantısına tıklayın.
  • Pikselinize isim verin ve ‘devam’a tıklayın
  • Eğer Piksel’i e-ticaret sitesine yüklemiyorsanız ‘kodu kopyala-yapıştır’ butonuna tıklayın.

Daha sonra aldığınız Facebook Retargeting Piksel kodunu, kendi web sayfanıza entegre etmeniz gerekmektedir. Bu durum, elbette bu kodu teker teker her web sayfanıza yükleyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Bu konuda Facebook kolaylıklar sunmaktadır. Aldığınız kodu web sitenizin ‘header’ bölümüne yapıştırdıktan sonra Facebook Pixel’de remarketing kurulumu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir