Google Ads | Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Google Ads Eşleme Türleri Nelerdir? (Tam, Sıralı, Geniş eşleme)

google ads eşleme türleri

Google Ads anahtar kelime eşleme türleri, dijital pazarlamada Google reklamcılığının daha etkili biçimde kullanılmasını sağlamaktadır. İşletmenizin Google arama motoru sorgu sonuçlarında listede bazı anahtar kelimelerde reklamlarının yayınlanması ve bu reklamlardan verimli bir dönüşüm alabilmek için doğru eşleme türünü tercih etmeniz gerekmektedir. Google Ads eşleme türleri sayesinde reklam stratejinizi daha uygun maliyetlerle geliştirebilir ve düşük bütçelerle etkili reklamlar ortaya koyabilirsiniz.

Google Ads reklam hedefleri de bu alanda işletmeler için önem taşıyan konular arasındadır. Reklam verme hedeflerinize göre anahtar kelime seçimi yapacağınız için öncelikle Google Ads reklam hedeflerini belirlemenizde fayda vardır. Her işletmenin kendine has yapısı farklı olduğu için Google Ads reklam hedefleri de şu şekilde değişiklik gösterebilmektedir:

  • E-ticaret sitelerinde ürün ve hizmet satışı yapmak
  • Satış yaratma siteleri için potansiyel müşteri kazanmak
  • İçerik yayıncıları ve üreticileri için etkileşim ya da sık doğal trafiği teşvik etmek
  • Çevrim içi bilgi siteleri için kullanıcılara aradıkları bilgileri bulma konusunda yardımcı olmak
  • Marka siteler için marka tanıtımı, sadakati ve tüketici etkileşimini artırmak

Görüldüğü üzere her işletmenin web dünyasındaki kullanıcılardan beklentileri farklı olabilmektedir. Bu noktada mühim olan işletmenin hedefleri ve amaçlarına göre en doğru Google Ads reklam stratejisinin tercih edilmiş olmasıdır. Google Ads reklamlarında bütün işletmelerin ortak amacı yüksek sayıda dönüşüm alarak reklam maliyetlerinin üzerinde getiri sağlamaktır.

Google Ads reklamlarında geniş eşleme, özellikle riskli reklam stratejilerini benimseyenler tarafından tercih edilmektedir. Anahtar kelimelerin hiçbir hedef işaretlemesi olmadan kampanya stratejisine eklenmesi durumunda default olarak geniş eşleme seçeneği aktif olmaktadır. Anahtar kelimeler ile yakın anlamlı tüm arama sorgularında işletmenizin reklamları gösterilecektir. Eğer bu eşleme türünü tercih ederseniz arama terimleri raporlarını sık sık kontrol etmeniz faydalı sonuçlar verecektir.

Anahtar kelimelerin baş kısmında + işareti kurarak geniş eşleme düzenleyici fonksiyonunu etkin hale getirebilirsiniz. Google Ads reklamlarında geniş eşleme düzenleyici kullanarak arama motoru sorgularında nasıl görüneceğini de ayarlayabilirsiniz. Fakat yazım hataları, çekim ekleri ve yakın arama ile ilgili terimlerde de sizin reklamlarınız kullanıcılara gösterilebileceği için bu konuda dikkatli davranılmalıdır.

Google Ads reklamlarında sıralı eşleme de önemli eşleme türleri arasında yer almaktadır. Anahtar kelime tercihinde sıralı eşleme hedefini seçerseniz, kelime öbeğinizin başına ya da sonuna arama sorguları gelecek şekilde sonuçlarda gösterim alacaktır. Bu eşlemeyi aktif etmek için seçmiş olduğunuz anahtar kelime öbeğinin başına veya sonuna tırnak işareti eklemeniz yeterli olmaktadır.

Google Ads reklamlarında tam eşleme, anahtar kelime üzerinde yaklaşık olarak tam kontrol sağlayan bir türdür. Tam eşleme yöntemini tercih ettiğiniz takdirde reklamlarınız sadece belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler ile yapılan Google arama sonuçlarında gösterim almaktadır. Bunun için Google Ads reklam kampanyalarınızda tercih ettiğiniz stratejik anahtar kelimeleri kapalı parantez içinde kullanarak, anahtar kelimeyi tam eşleme haline getirebilirsiniz. Tam eşleme türü ile anahtar kelime Google Ads eşleme türleri stratejinize göre ayarlayabilirsiniz.

Google Ads Rehberi Serisi İçerikleri:

Hizmet

Eğer siz de, reklamlarınızı sizin yerinize yönetebilecek, performansınızı ve kazancınızı artıracak bir Google Ads uzmanı arıyorsanız Google Ads Reklam Yönetimi ve Danışmanlığı hizmetimize gitmek için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir