Google Ads | Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı ve Arama Ağı Reklamları Nedir, Farkları Nelerdir?

google ads görüntülü reklam ağı ve arama ağı reklamları

Google Ads görüntülü reklam ağı ile arama ağı reklamları tanımı bakımından farklı internet reklamcılığı yöntemlerine işaret etmektedir. İşletmeler ve bireysel markalar, günümüzde dijital pazarlama konusunda Google reklamcılığını tercih ettiklerinde her iki yöntemin de kendine has özelliklerinden maksimum verim alabilme imkanına sahiptir. Google Ads görüntülü reklam ağı ve arama ağı reklamları birbirinden farklılaşan yönleri ile işletmelerin farklı alanlarda reklam kampanyası düzenlemelerine olanak sağlamaktadır. Her iki yöntem de tamamen işletmelerin hedefleriyle ilgilidir.

Google Ads arama ağı reklam türleri, adından da anlaşılacağı üzere internet kullanıcılarının arama motorları üzerinden yaptıkları sorgulara yönelik bir reklam kampanyasını işaret etmektedir. Bu reklamcılık türünde belirli anahtar kelimeler üzerinden işletmeleri web siteleri Google Ads reklamları olarak sorgu sonuçlarında gösterilmektedir. Son yıllarda işletmelerin hemen hemen hepsinde internet reklamcılığı denildiğinde akla ilk gelen reklam kampanyaları, Google Ads arama ağı reklamlarından oluşmaktadır.

Google Ads arama ağı reklam özellikleri, eski dönemdeki sarı sayfalara benzetilebilir. Google arama motoru pek çok internet kullanıcısı tarafından internet üzerinden araştırma yapmak için kullanılmaktadır. İşte bu arama motoru üzerinde işletmelerin reklamlarına yer vermek amacıyla bu türde kampanyalar yapılmaktadır. Reklamla arama sayfasında hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde görünür olmanızı sağladığı için tercih edebileceğiniz düşük maliyetli kampanyalardandır.

Organik trafik çekmekte zorlandığınız ve daha fazla internet kullanıcısı kısa sürede ulaşmak istediğinizde Google Ads arama ağı reklamları sizin işletmeniz için efektif çözümler sunmaktadır. Spesifik anahtar kelimeler seçilerek bu kelimelerin kullanımıyla yapılan sorgulamalar sonucunda işletmenizin sitesini Google Ads reklamlarını arama motoru üzerinden internet kullanıcılarının görmesini ve tıklamasını sağlayabilirsiniz.

Google Ads görüntülü reklam ağı, doğrudan ürün veya hizmet satışı için olmayıp, web dünyasında daha çok tanıtım amaçlı uygulanan bir reklam türüdür. Görüntülü reklam ağı sadece arama motoru sorgularında kullanılmadığı için işletmeler açısından pek çok avantajı da bünyesinde barındırmaktadır. Bunun dışında pazarlama etkinliğini optimize etmek ve bütçeye uygun maliyetler ile reklam kampanyası oluşturmak da mümkün olmaktadır.

Görüntülü Reklam Ağı ve Arama Ağı Reklamları Farkları

Görüntülü reklam ağı ile arama ağı reklamı arasındaki farklar, işletmeler açısından büyük önem taşımaktadır. Doğru reklam stratejisini uygulayarak uygun maliyetlerle kampanya gerçekleştirmek için reklamların amaçlarına yoğunlaşılması gerekir. Görüntülü reklam ağlarının amacı doğrudan satış değildir. Bu reklamlar daha çok işletmelerin veya markaların internet dünyasındaki kullanıcılar arasında bilinirliğini artırmaya yönelik reklamlardır. Görüntülü reklamlar sadece web siteleri için olmayıp şu biçimlerde de hazırlanabilir:

  • Metin yazısı
  • Banner reklam
  • Gmail üzerinden mail reklamcılığı
  • Mobil uygulama reklamları

Öte yandan Google Ads üzerindeki arama ağı reklamları ise sadece web kullanıcılarının internet üzerinden arama motorları kullanarak yaptığı sorgulamalarda sonuç vermektedir. Bu reklam yönteminde işletmelerin ürün veya hizmet satışı amaçlanmaktadır. Google Ads görüntülü reklam ağı ve arama ağı reklamları arasındaki temel farklılıkları bu şekilde özetlemek mümkün olmaktadır.

Google Ads Rehberi Serisi İçerikleri:

Hizmet

Eğer siz de, reklamlarınızı sizin yerinize yönetebilecek, performansınızı ve kazancınızı artıracak bir Google Ads uzmanı arıyorsanız Google Ads Reklam Yönetimi ve Danışmanlığı hizmetimize gitmek için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir