Google Ads | Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Google Ads Nasıl Kullanılır?

google ads nasıl kullanılır

Google Ads kullanımı için öncelikle işletmelerin bu platform üzerinden hesap açmaları gerekmektedir. Google Ads reklamları arama sonuçlarının listelendiği sayfada ve Google iş ortaklarının internet sitelerinde görülmektedir. Google Ads kullanımı, ilk olarak sistem üzerinde giriş yapılarak başlatılmaktadır. Google Ads üzerinden giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda yer alan + Hesap butonuna tıklayarak yeni bir hesap açmanız gerekmektedir.

Google Ads reklam kampanyası adımları her işletmenin mutlaka göz önünde bulundurması gereken reklam sürecini oluşturmaktadır. Bunun için ilk etapta Google Ads hesabı açıldıktan sonra sırasıyla şu aşamaların başarılı şekilde tamamlanması gerekmektedir:

  • Sektörle alakalı anahtar kelimelerin seçilmesi,
  • Reklam kampanyası ayarlarının yapılandırılması,
  • Reklam metninin hazırlanması,
  • Reklam uzantılarının tamamlanması,
  • Dönüşüm kodlarının yerleştirilmesi,
  • Faturalandırma ayarlarının yapılması

Bu aşamaların her birini internet üzerinden kendiniz araştırarak yapabileceğiniz gibi aynı zamanda deneyimli Google Ads uzmanlarından profesyonel destek alarak da işlerinizi tamamlayabilirsiniz.İlk olarak Google Ads hesabı açmanız gerekmektedir.

Google Ads hesabı açmak için mail adresi ile hesabınızı oluşturabilirsiniz. Kayıt yaptıktan sonra temsili bir şekilde bölümleri doldurarak, ilgili kayıt formundaki faturalandırma bilgilerinizi hesabınıza ekleyin. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra örnek olarak oluşturduğunuz kampanyayı silebilirsiniz. Google Ads hesabını açtıktan sonra Google’ın kendi anahtar kelime planlayıcısı programını kullanarak, reklam stratejinizde tercih edeceğiniz anahtar kelimeleri belirleme aşamasına geçebilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

Google Ads anahtar kelime seçimi, kampanyanızın başarılı bir şekilde sonuçlanması üzerinde büyük önem taşımaktadır. Anahtar kelime planlayıcı programını kullanarak, kendi sektörünüz ve işinizle ilgili kelimeleri bulup ekleyebilirsiniz. Bu programda anahtar kelimelerin ortalama aylık arama sayısını, rekabet seviyelerini ve bu kelimeler için ortalama vermeniz gereken maliyetleri görebilirsiniz. Anahtar kelime seçiminde ne kadar özele inerseniz, o kadar arama hacmi düşmesine rağmen önerilen teklifler de artmaktadır.

Google Ads reklamlarında anahtar kelime seçimi yaparken hangi kelimelerde satış yapabileceğinizi iyi belirlemeniz çok önemlidir. Bu süreçte anahtar kelimelerinizi kullanıcıların arama davranışlarını göz önünde bulundurarak reklam kampanyalarına ayırmanız tavsiye edilir. Bazı kampanyalarınız firmanızın farkındalık yaratması ve adının duyulması için seçilirke bazı anahtar kelimeli kampanyalarınızı da satış odaklı planlayabilirsiniz. Anahtar kelime eşleme düzenleyici kullanarak son ayarlamaları yaptıktan sonra Google Ads reklam metnine geçiş yapabilirsiniz.

Google Ads reklam metni hazırlama, kampanyada kullanacağınız anahtar kelimeleri metin içinde kullanacağınız bir iştir. Sitenizin belirli bölümlerinde bu metinlere yer vermeniz Google Ads reklam stratejinizi başarıyla uygulamanız için çok önemlidir. Anahtar kelimelerinin uzantılarından yararlanarak reklam metinlerinizi de özgün ve ilgi çekici hale getirerek rakiplerinize karşı avantaj sağlayabilirsiniz.

Google Ads reklam hesabınızın dönüşümleri sayabilmesi için öncelikle dönüşümden sonra çıkan teşekkürler sayfasında bir kod snippeti eklemeniz gerekmektedir. Bunun için reklam hesabınızın menüsünü kullanarak araçlar başlığındaki dönüşüm oluşturma işlemlerine başlayabilirsiniz. Son olarak faturalandırma ayarlarını tamamlayarak Google Ads reklam kampanyanızı sonuçlandırabilirsiniz. Google Ads kullanımı konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duyduğunuzda bu alanda hizmet veren dijital pazarlama ve reklam uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Google Ads Rehberi Serisi İçerikleri:

Hizmet

Eğer siz de, reklamlarınızı sizin yerinize yönetebilecek, performansınızı ve kazancınızı artıracak bir Google Ads uzmanı arıyorsanız Google Ads Reklam Yönetimi ve Danışmanlığı hizmetimize gitmek için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir