Google Ads | Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Google Ads Nedir? (Google Ads Rehberi)

google ads nedir google ads rehberi

google ads nedir

Google Ads veya eski adıyla Google Adwords, dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları tarafından kullanılan Google arama motorunun sonuçlarında firmanızın reklamını çıkarmanızı sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Google Ads, sadece Google arama motoru sorgularında değil aynı zamanda iş ortağı sitelerde ve Youtube üzerinde de şirketinizin reklamını gösterir. Google Ads reklamları, internet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin harcandığı bir dijital reklam kanalıdır. İlk olarak 2000 yılının Kasım ayında faaliyet göstermeye başlayan Google Ads hizmeti, günümüzde 1 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Google Ads reklam maliyetleri, çeşitli ihtiyaçlara ve işletmenin ayırdığı reklam bütçesine göre değişiklik göstermektedir. Dünyanın dört bir yanında tercih edilen Google Ads, reklam bütçesi konusunda işletmeler üzerinde baskı kurmayıp tamamen özgür bırakmaktadır. Bu sayede siz de kendi aylık bütçenize göre dilerseniz binlerce TL, dilerseniz de birkaç yüz TL ayırarak Google Ads reklamlarında işletmenizin reklamını yayınlatabilirsiniz. Google arama motorunda sadece reklamlarınıza tıklayan kullanıcılar için ödeme yapmanız gerekir. Normalde reklamlarınız liste üzerinde gösterilir fakat kullanıcılar bağlantıya tıklamadıktan sonra işletmeniz için hiçbir şekilde reklam maliyeti oluşmamaktadır.

Google’a Ödeme Nasıl Yapılır?

Google Ads reklam ödemeleri oldukça pratik ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Google Ads reklam hesabınızı aktif hale getirdikten sonra kredi kartı, banka kartı veya banka havalesi yaparak reklam ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her iki şekilde yapılan ödemelerin ardından Google Ads işletmeniz adına faturanızı kesmektedir. Manuel ödeme dışında bir de otomatik ödeme üyeliği başlatabilirsiniz. Bu yöntemde reklam hesabınız Google Ads tarafından borçlandırılır ve harcamalarınız belirli sınıra geldiğinde Google otomatik olarak hesabınızdan ödenecek rakamı tahsil eder.

Google Ads reklam yayın zamanı en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Google Ads üzerinden hazırlanan her reklam kampanyası için günlük maksimum harcama sınırı belirleyebilirsiniz. Örnek olarak Google Ads hesabınızda 1000 TL bütçeniz varsa ve Google Ads reklam kampanyanızın günlük bütçesi 10 TL ise, bu şartlarda 1 aylık harcayacağınız maksimum tutar 300 TL olacaktır. Eğer bazı günlerde 10 TL’nin altında bir reklam maliyeti gerçekleşirse bu durumda bir sonraki gün için 10 TL üzerinde günlük maliyetler de görülebilmektedir.

Google Ads kampanyasında gösterim ve tıklama oranları değişiklik gösterebilmektedir. Anahtar kelimelere verilen reklamlarda tıklama oranları da görülebilmektedir. Bir tıklama oranı, anahtar kelimenize kullanıcıların yapmış olduğu tıklamaların gösterimlere bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Bununla birlikte Google Ads reklam kampanyanızdaki anahtar kelimelerin tıklama oranlarını karşılaştırarak anahtar kelimenizin arama sonuçlarında gösterim alıp almadığını da gözlemleyebilirsiniz.

Google Ads reklam kampanyalarında en önemli noktalardan biri de TBM yani tıklama başına maliyet konusudur. TBM, Google Ads reklamınızda kullanıcıların tıklama başına ödemek istediğiniz en yüksek tutarı gösterir. Ancak bu belirlemiş olduğunuz miktarı illa ödemek durumunda olduğunuzu göstermez. Tıklama başı maliyet gibi değişen metrikleri Google Ads reklam kampanyalarında başarılı bir şekilde uygulayabilmek için deneyimli uzmanlardan destek almanız tavsiye edilir. Bu sayede en düşük maliyetlerle maksimum verim elde edebileceğiniz online reklamları hazırlayabilirsiniz.

Google Ads Rehberi Serisi İçerikleri:

Hizmet

Eğer siz de, reklamlarınızı sizin yerinize yönetebilecek, performansınızı ve kazancınızı artıracak bir Google Ads uzmanı arıyorsanız Google Ads Reklam Yönetimi ve Danışmanlığı hizmetimize gitmek için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir