Google Ads | Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Google Ads Maliyet Azaltma Nasıl Yapılır?

google ads reklam maliyetleri azaltma nasıl yapılır

Google Ads reklam maliyetini azaltma yapılışı bakımından pek çok farklı teknik bulunmaktadır. İşletmeler, internet reklamcılığı alanında kendi bütçeleri ile orantılı olarak Google Ads reklamlarına harcama yapabilmektedir. Siz de kendi işletmenizin daha düşük maliyetlerle daha verimli ve kapsamlı bir Google Ads reklamcılığı yapmasını planlıyorsanız bunun için Google Ads maliyet azaltma tekniklerinden birini veya birkaçını kullanmanız gerekebilir. Bu teknikler uygulamada pratik ancak sonuç olarak çok faydalı bir işleve sahiptir.

Google Ads reklam maliyeti düşürme yöntemleri oldukça basit ve kullanışlıdır. Sadece birkaç strateji değişikliği ile reklama ayırdığınız bütçede ciddi oranda tasarruf sağlayabilirsiniz. Reklam gösteriminden kesintiye gitmeden bütçenizi azaltabilmek için doğru stratejileri ve teknikleri uygulamanız gerekmektedir. Reklam maliyetlerinde Google Ads üzerinden değiştirebileceğiniz pratik teknikler negatif anahtar kelime kullanımı, anahtar kelime eşleşme seçenekleri ve alakalı reklam metinleridir.

Negatif Anahtar Kelime Kullanımı

Google Ads negatif anahtar kelime kullanımı konusunda, arama terimleri raporundan bulduğunuz alakasız kelimeleri negatif olarak eklemeniz gerekmektedir. Alakasız kelimeler size gereksiz tıklanma olarak döneceği için bu durum reklam bütçenize gereksiz maliyet yaratmaktadır. Bunun dışında atmadığınız ürün veya hizmetler için aldığınız tıklamalar da o kelime için kalite puanının düşmesine neden olur. Örnek olarak sunmadığınız hizmetleriniz için Google Ads üzerinde anahtar kelimelerle reklam vermemeniz gerekmektedir. Eğer bu türden kelimeler reklam stratejiniz içinde Google Ads arama terimleri raporunda yer alıyorsa hemen bunları negatif olarak işaretlemenizde fayda vardır.

Anahtar Kelime Eşleşme Seçenekleri

Google Ads anahtar kelime eşleşme teknikleri de oldukça etkili bir maliyet yönetimi avantajı sağlamaktadır. Genellikle Google Ads hesaplarında anahtar kelime tercihleri geniş eşleme olarak bırakılır. Bu durum size yüksek trafik ve gösterim sağlarken bir yandan da size alakasız tıklamaları da getireceği için reklam maliyetlerinizin hiç de verimli olmayacak şekilde artmasına neden olmaktadır. Doğru ve spesifik anahtar kelimelerde iddialı olmak için Google Ads reklam stratejinizi veya kampanyanızı bu koşullara göre oluşturmanız gerekmektedir.

Google Ads anahtar kelime eşleşme seçenekleri üçe ayrılmaktadır. Yapısı itibarıyla anahtar kelimeleri tam, sıralı ve geniş eşleşme şeklinde sıralayabilirsiniz. Google Ads üzerinden reklam kampanyası oluştururken işletmenizin reklam bütçesine uygun olarak anahtar kelime eşleşme seçeneklerini doğru tercih etmeniz büyük önem taşımaktadır. Google Ads reklamlarında hangi anahtar kelime grupları içinde yer almak istiyorsanız bunları kapalı sıralı, tam veya geniş şeklinde yönlendirerek hedeflediğiniz geri dönüşlere verimli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelime eşleme türleriyle ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Kelime Kalite Puanı

Her kelimenin kalite puanı ile TBM’i arasında bir bağlantı vardır. Kalite puanıne kadar yüksek olursa, o kelimenin TBM’si o kadar düşük olur. Bu yüzden reklam kampanyalarınızın kalite puanını artırmaya çalışın.

Google Ads Kalite Puanı yükseltme teknikleriyle ilgili yazımızı okumak için tıklayın.

Alakalı Reklam Metinleri ve Grupları

Google Ads alakalı reklam metinleri hazırlama öncelikle Google Ads reklam kampanyanızın hedefleri ile paralel olmalıdır. İşletmenizin satışını yaptığı ürün veya hizmetlerinin şekline göre Google Ads reklam metinleri hazırlanmalıdır. Öte yandan ürün veya hizmet satışı yapmıyor sadece marka bilinirliği üzerine bir reklam kampanyası gerçekleştiriyorsanız, Google Ads alakalı reklam metinlerinin yazımını da buna yönelik hazırlamanızda fayda vardır. Reklam metinleri içinde gereksiz ve alakasız anahtar kelimelere yer verirseniz, bu da sizin reklam kampanyanızda istemeden fazla maliyetlerle karşılaşmanıza neden olacaktır. Bunun için Google Ads maliyet azaltma yöntemlerinde bu düzenlemeleri gerçekleştirmeniz gerekir.

Google Ads Rehberi Serisi İçerikleri:

Hizmet

Eğer siz de, reklamlarınızı sizin yerinize yönetebilecek, performansınızı ve kazancınızı artıracak bir Google Ads uzmanı arıyorsanız Google Ads Reklam Yönetimi ve Danışmanlığı hizmetimize gitmek için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir