Google Ads

Google Tag Manager Nedir? Remarketing ve Dönüşüm Takibi Kurulumu

google tag manager nedir remarketing dönüşüm takibi kurulumu

Google Tag Manager, web sitesi ziyaretçi hareketlerini takip edip seçiminize bağlı olan kullanıcı davranışlarının yapılıp yapılmadığını tespit etmenizi sağlayan önemli bir kod grubudur. Google Tag Manager sayesinde pek çok hedef ve amaç gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar arasında dönüşüm izleme, site analizi, yeniden pazarlama (remarketing) gibi izleme amaçları yer almaktadır. Özellikle Google Analytics ve Google Adwords ile birlikte entegre olacak şekilde kullanılabilen Google Tag Manager, belirlediğiniz kullanıcı hareketlerini tek bir noktadan izlemenizi ve verileri depolamanızı sağlamaktadır.

Google Tag Manager yani Google etiket yöneticisi aracını kullanarak tüm bu işlemleri efektif bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Google Tag Manager’i etkili bir şekilde kullanabilmek için tek yapmanız gereken, Google Tag Manager aracına giriş yapıp varsa Google Analytics veya Google AdWords hesabınızla bağlantı kuracak şekilde etiketler eklemeniz ve yaptığınız eklemeleri web sitenizde yayıma almanızdır. Bunun yanı sıra Google Tag Manager aracı sayesinde sadece web sitenizi değil aynı zamanda mobil uygulama hareketlerini de izlemek mümkün olmaktadır. Google Tag Manager’ı Andorid ve İOS uygulamaları için kullanabilirsiniz. Pek çok izleme özelliğine sahip olmasıyla en kapsamlı araçlar arasında kendine yer bulan Google Etiket Yöneticisi, belirlediğiniz her değişkeni izlemenizi sağlayacak esneklik avantajlarına da sahiptir.

Google Tag Manager Ne İşe Yarar?

Google Tag Manager aracının işlevi, sayesinde öne çıkan web araçları arasında yer almaktadır. Google Analytics ve Google Ads araçları ile birlikte kullanılan Google Tag Manager sadece web sitesi ziyaretçilerinin istatistiklerini detaylı olarak takip edilmesini değil aynı zamanda site üzerinde gerçekleştirilen tanıtım ve reklam faaliyetlerinin dönüşümlerini yorumlamaya da katkı sağlamaktadır. Tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen Google Tag Manager aracının tek bir hesap ile çok sayıda web sitesinin kontrol altında tutulmasını sağladığı bilinmektedir.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra Google Tag Manager aracının birden fazla fonksiyonunun bulunması sebebiyle rahatlıkla kullanılabilir özelliklere sahip olması da tercih sebebi olarak görülmektedir. Hem web sitelerinde hem de iOS ve Android işletim sistemi tabanlı mobil uygulamalarda kullanılabilen Google Tag Manager aracının işlevi şunlardır:

 • Web sitelerine eklenen scriptlerin ve etiketlerin tek bir yerden yönetilmesini sağlar.
 • Sitedeki hangi etiketlerin hangi durumlarda tetikleneceğini düzenler.
 • Google ürünlerinin yanı sıra Criteo ve Crazy Egg gibi 3. parti araçların entegrasyonlarında rahatlıkla kullanılabilir.
 • Web sitesindeki etiketlerin düzenli olmasını sağladığı için site içi karışıklığı önler ve kullanım kolaylığı sağlar.

Google Tag Manager Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager aracının kurulumu, oldukça basit ve pratik birtakım süreçlerden oluşmaktadır. Herkesin kolaylıkla yapabileceği adımlardan oluşan Google Tag Manager yani Google etiket yönetimi aracının kurulumunda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Google Tag Manager aracı üzerinde Google hesabı ile oturum açılır.
 • Etiketlenecek bütün web siteleri ve Android ya da iOS mobil uygulamalar için profil oluşturulur.
 • Google Tag Manager snippet kodu, web sitenin içindeki <body> etiketinin hemen ardına boşluk bırakmadan eklenir.
 • Google Tag Manager aracının yönetim panelinde yer alan “Yeni Etiket Oluştur” seçeneği tıklanır. Bu sayede Google Tag Manager aracının Google Analytics ile Google Ads entegrasyonu da sağlanabilmektedir.

Google Tag Manager, Google Analytics’e Nasıl Bağlanır?

Google Tag Manager ile Google Analytics birleşimi, her iki web aracı da benzer özelliklere sahip olduğu için oldukça kolaydır. Google Tag Manager hesabı ile web sitenizi izlemek için bir kod oluşturduktan sonra bu kodu sitenize eklersiniz. Söz konusu kod, Google Analytics kodunu da içermektedir. Bu sayede Google Tag Manager hesabınıza eklediğiniz her etiket, kodun içinde yer alacağı için, böylelikle web sitenizden gelen verilerin ölçümlerini başarılı şekilde yapmanız da mümkün hale gelebilmektedir.

Google Tag Manager ile Google Analytics entegrasyonu konusunda önemli olan konu başlıklarından biri, yaptığınız her değişikliğin ardından yeni versiyonu yayına almanızdır. Dolayısıyla web sitenize özel olarak oluşturduğunuz Google Tag Manager profiline eklediğiniz hareket veya engelleme fonksiyonu için kodda değişiklik yapma zorunluluğundan kaçınmış olabilirsiniz. Fakat bu alanda yapacağınız değişikliklerin verimli bir şekilde çalışması için mevcut versiyonu başarılı olarak güncellemeniz önem taşımaktadır.

Google Tag Manager Profili Nasıl Oluşturulur?

Google Tag Manager profili oluşturma işlemleri, sanıldığının aksine çok basit bir sisteme sahiptir. Özellikle en etkili sonuçlara ulaşılması için Google Analytics hesabı ile Google Tag Manager aracının birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir. Böyle olduğunda sitenizdeki Google Analytics izleme kodunu kaldırabilirsiniz. Söz konusu kodu kaldırdıysanız, Google Tag Manager kodunu sitenizde izlemek istediğiniz her sayfaya eklemeniz gerekecektir. Google Tag Manager profili oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Google hesabınızla Google Tag Manager aracında oturum açın veya yeni bir hesap oluşturun.
 • Google Tag Manager içinde yeni bir profil oluşturun ve eklemek istediğiniz web sayfalarının adreslerini belirtin.
 • Kurulumu tamamladıktan sonra oluşan kodu kullanmak istediğiniz web sitenizdeki her sayfada <body> etiketinin altına ekleyin.
 • Hazırladığınız Google Tag Manager profili içinde yeni bir etiket grubu oluşturun. Bu etiket grubu içinde Google Analytics hesabınızı da entegre edebilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz etiket grubu için son ayarlamaları gerçekleştirdikten sonra etiket grubunu web sitenizde yayına alın.

Google Tag Manager yani Google Etiket Yöneticisi aracında oldukça fazla kural ve izleyici ekleme fonksiyonu bulunmaktadır. Ancak kısaca aracın kurulumu bu şekilde gerçekleşmektedir.

Google Tag Manager Terimleri Nelerdir?

Google Tag Manager kavramları, pek çok web sitesi sahibi ve dijital pazarlamacı tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle 2005 yılından beri web dünyasında tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen Google Tag Manager, birden fazla web sitesi ve birden fazla fonksiyon ve etiket kullanımını desteklediği için, site, hesap ve kod kalabalığı yaşayan web yöneticileri tarafından çok daha kolay kullanım avantajları sunmaktadır. Bu araçta kullanılan pek çok terim ve kavram bulunmaktadır.

1. GTM Tag Nedir?

GTM tag yani GTM etiketleri, Google Tag Manager aracının üçüncü parti web sitelerden elde ettiği verileri ve bilgi alışverişini yapmasını sağlayan bir kod snippeti olarak bilinmektedir. Bu etiketler sayesinde Google Ads ve Google Analytics bağlantısı kurularak web siteniz ile ilgili hesabın bağlantısı sağlanmış olmaktadır.

2. GTM Trigger Nedir?

Google Tag Manager trigger, yani tetikleyiciler de bu araçta en çok dikkat çeken terimler arasında yer almaktadır. Tetikleyiciler, Google Tag Manager aracında takip etmek için hazırladığınız etiketlerin hangi sayfada ve hangi işlemden sonra uygulanacağını belirleyeceğiniz birtakım komutları içermektedir. Her etiketin verimli ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için bir tetikleyiciye ihtiyacı bulunmaktadır.

Google Tag Manager yani Google Etiket Yöneticisi kullanarak pek çok farklı kod ve araç ile uğraşmadan tek bir platform üzerinden istediğiniz veri takibini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede başarılı bir pazarlama stratejisi geliştirmenizin yanı sıra stratejinizin sonuçlarını da ölçümlemenizi sağlamaktadır. Google Tag Manager aracını web sitenizde hemen her konuda takip etiketi oluşturarak kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin web sitenizdeki tüm hareketlerini inceleyerek bu verileri kullanıp iyileştirmeler yapabilirsiniz.

3. GTM Değişkenler Nedir?

Google Tag Manager değişkenler, Google Etiket Yöneticisi aracındaki tetikleyicilerin koşullarının yönetilebilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu sayede etiket yöneticisi hesabında birden fazla değişken belirlenir ve bu değişkenler standart olarak tanımlanabilmektedir.

Google Tag Manager ile Google Analytics Farkları Nelerdir?

Google Tag Manager ve Google Analytics arasındaki temel farklar, zaman zaman merak edilmektedir. Bilindiği üzere Google Analytics, web sitesinin trafiği ile ilgili raporların ve istatistik verilerinin yer aldığı ücretsiz kullanılan bir hizmettir. Bu araç, bir web sitesini kaç kişinin gördüğünden, hangi web tarayıcısını kullandığını ya da hangi içeriklerin ve sayfaların popüler olduğuna kadar site ile ilgili kapsamlı bilgileri depolamaktadır. Bunun için Google Analytics aracında sayfalara etiket konmaktadır. Söz konusu etiket, web sitesinin ziyaret edenlerin tarayıcısında çalışmasının yanı sıra Google Analytics’in kendi sunucularında da şu anda sayfanın ziyaret edildiğini bildiren bir JavaScript kodu olarak görülebilmektedir.

Öte yandan Google Tag Manager aracı ise, etiketlerin ne zaman tetiklenmesi gerektiği hakkında kuralların tanımlanmasına izin veren bir ücretsiz hizmet olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra karmaşık etiketlerin düzenlenmesi ve kolaylıkla yönetilmesi sağlanmaktadır. Google Tag Manager aracı sayesinde etiketlerinizi de test edebilir ve sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

Google Ads Rehberi Serisi İçerikleri:

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir