Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) | Instagram | Twitter

Hashtag Nedir? Doğru ve Etkili Hashtag Nasıl Bulunur ve Kullanılır?

hashtag nedir doğru ve etkili hashtag kullanımı instagram

Hashtag doğru ve etkili kullanımı ile sosyal medyada fark yaratılmasını sağlayan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Hashtag kelimesinin kavramsal olarak tam Türkçe karşılığı ele alındığında, karşımıza “başlık etiketi” diye bir tabir çıkmaktadır. Dolayısıyla Hashtag kavramını, bir tür ilgili kavramı tanımlamak amaçlı kullanılan isim olarak belirtmek mümkündür. Daha başka ve açık bir ifade ile tanımlamak gerekirse # sembolü ile birlikte kullanılan kelimelere, sosyal medya platformundaki Hashtag etiketleri adı verilmektedir. Özellikle Instagram sosyal medya platformunda Hashtag etiketleri sık sık kullanılmaktadır.

Hashtag Nedir?

Hashtag, dilimizde yer eden ve sosyal medya ile birlikte hayatımıza giren kavramlar arasında yer almaktadır. Özellikle 2007 yılından bu yana sosyal medya platformlarına üye olan kullanıcılar tarafından sık sık kullanılan Hashtag, Türkiye’de olduğu gibi dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcılarının aktif bir şekilde kullandığı bir etiketleme biçimidir. Bununla birlikte Hashtag kelimesi, 2014 yılında da yaygın kullanımı sebebiyle Oxford sözlüğüne girmeyi başarmıştır.

Hashtag Kullanımı Neden Önemlidir?

Hashtag kullanımının önemi oldukça fazladır. Özellikle sosyal medya platformlarında, fenomen olup influencer mesleğini icra etmek isteyenlerin mutlaka bol bol kullandığı Hashtag etiketleri, günümüzde sosyal medyada kişilerin yayınladıkları post veya içeriklerin ne kadar görülebilir olduğu üzerinde etkili olan en büyük unsurlar arasında kabul edilmektedir. Bilindiği üzere Hashtag teriminin ilk çıkış noktası itibarıyla Twitter sosyal medya platformunda ortaya çıkmıştır. Facebook daha önceden kullanılmasına rağmen, Hashtag kavramı Facebook platformunda o dönemler kullanılmamaktaydı.

Ancak günümüze bakıldığında sosyal medya platformlarında özellikle Twitter’da kullanıldıktan sonra Hashtag kullanımı hemen hemen bütün platformlarda yer edinmiştir. Facebook da dahil olmak üzere Instagram, Pinterest ve TikTok gibi sosyal medya sitelerinde Hashtag aktif bir şekilde kullanılmaktadır.  Gelinen bu noktada sosyal medya kullanıcılarının Hashtag kullanması kaçınılmaz hale geldiğinden adeta bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Neden Hashtag Kullanmalıyım?

Hashtag kullanımı sebepleri bakımından çok cazip avantajlardan yararlanma imkanı sunmaktadır. Öncelikle kişisel sosyal medya hesaplarının, platform üzerinde diğer kullanıcılar tarafından bilinirliğini artırmak ve daha fazla takipçi kazanarak popülerlik elde etmek için Hashtag kullanılması gerekir. Sosyal medya alanında hizmet veren insanlar Hashtag etiketlerini sık sık kullanmasıyla dikkat çekmektedir.

Hashtag kullanımı, doğru ve etkili bir şekilde yapıldığında, kullanan hesapların takipçi sayısının yanı sıra yapılan paylaşımlara etkileşimler de oldukça artmaktadır. Bu etkileşimler yorum, beğeni ve tekrar paylaşım olarak görülebilmektedir. Bütün sosyal medya kullanıcıları için doğru hedefe ulaşma noktasında ciddi bir kazanım elde edilebilmesi için Hashtag kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Hashtag kullanımı sayesinde gerek bireysel gerekse de ticari sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımların daha fazla internet kullanıcısına ulaşması mümkün olabilmektedir. Sadece bununla sınırlı kalmayıp aynı zamanda sosyal medya üzerinden ürün tanıtımı veya ürün – hizmet satışı yapan küçük – büyük çaplı işletme sahipleri, kurumlar için de satışları artırma başarısı kazanma konusunda Hashtag kullanımı en etkili yöntemler arasında gösterilmektedir. Hashtagler sayesinde paylaşılan içeriklere çok sayıda kullanıcının ulaşması mümkün olmaktadır. Çünkü Hashtag etiketleri, yapılan paylaşımı belirli kategorilere sokmaktadır. Kategori amaçlı kullanım zaten Hashtag kavramının sosyal medya platformları üzerinde ilk çıkış noktası olarak görülmektedir.

Hashtag Nasıl Bulunur?

Hashtag bulmak için birçok site mevcut, bu siteleri kullanarak içeriğinizle en alakalı ve en iyi sonuç verecek hashtagleri kolayca bulabilirsiniz.

Etkili ve Doğru Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hashtag etkili ve doğru kullanımı sayesinde, sosyal medya kullanıcıları istedikleri hedeflere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Özellikle ürün veya hizmet tanıtımı yaparak, ticari kazanç elde etmek isteyen işletme sahiplerinin mutlaka Hashtag kullanımında doğru adımları atması gerekmektedir. Öncelikle paylaşımlarınızda kullanacağınız en iyi Hashtagleri bulmanız gerekmektedir. Hashtagleri bulmak için şu seçeneklerden size uygun olanını tercih edebilirsiniz:

  • Hashtag bulma alanında profesyonel olarak hizmet veren ajanslara veya şahıslara başvurmak
  • Arama motorları üzerinden Hashtag araştırması ve analizi yapmak
  • Türkçe Hashtagler yerine daha çok İngilizce Hashtag araştırmak
  • All Hashtag ve Photerloo sitelerinden size uygun olan Hashtagleri seçmek

Bu aşamaları başarılı ve stratejik bir şekilde uygulayarak, hangi sosyal medya platformunda hesabınız olursa olsun etkili sonuçlara ulaşabilirsiniz. Hashtag kullanımını doğru yaptıktan sonra bu süreci, sonraki tüm paylaşımlarınızda da uygulayarak, hesabınızın daha çok ilgi görmesini ve etkileşim almasını sağlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir