Instagram

Instagram’da Butik Açarak Para Kazanmak (Satış Yapma Rehberi)

instagram butik açma ve para kazanma rehberi

Instagram’da butik açıp para kazanmak, son dönemde pek çok işletmenin ve hatta ev hanımının hayali haline gelmiştir. Facebook başta olmak üzere pek çok online sosyal medya platformunda butik açıp satış gerekleştiren kullanıcı ve markanın olduğu bilinmektedir. Bu tarz online hizmet sunan butikler ile karşılaşmak gün geçtikçe artmaktadır. Fakat online satışlarda en önemli unsurlardan biri de görselliktir. Bu yüzden Instagram’da butik açarak para kazanmak isteyenlerin satış yapma rehberinde görselliğe de büyük önem vermeleri tavsiye edilmektedir.

Marka ve kurumunuzun sattığı ürünlere özel olacak şekilde ve müşterilerinizin ya da hedef kitlenizin aklında kolaylıkla yer edinebilecek özelliği olan bir kullanıcı adı belirleyerek Instagram hesabı açmaya özen gösterin. 140 karakterlik info kısmını kullanarak kendinizden ve işletmeniz hakkındaki bilgilerden bahseden bir profil bilgisi girin. Bunun yanı sıra hangi şehirlere veya bölgelere, hangi kargonun hizmetlerini kullanarak ve hangi şartlarda ürün gönderimi yaptığınıza dair kapsamlı bilgileri de mutlaka profilinize eklemeyi unutmayın. Tüm bunların yanı sıra Instagram butiğinizde müşterilerinizin size ulaşabilmeleri için telefon ve mail adreslerini de profil kısmında takipçilerinizle paylaşın.

Instagram Butik Fotoğraf Paylaşımı

Instagram’da butik hesabı fotoğraf paylaşımı önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Satışa çıkardığınız ürünlerinize ait kaliteli ve özenle çekilmiş fotoğraflarınızı Instagram üzerinden paylaşmaya başlayın. Ürünlerinizi paylaşırken Instagram filtrelerini de kullanabilirsiniz. Bu fotoğrafları doğrudan Instagram uygulaması üzerinden çekip profile koyabileceğiniz gibi dilerseniz profesyonel bir fotoğraf makinesi ile çektikten sonra da aktarım yaparak paylaşabilirsiniz. Bu tamamen sizin kendi hedeflerinizle bağlantılı bir durumdur.

Instagram sosyal medya platformunda açtığınız butikte satışa çıkardığınız kıyafetlerin fotoğraflarını görsel açıdan dikkat çekici ve ürünlerin tüm detaylarının kolaylıkla görünebilir şekilde çekip paylaştıktan sonra, sizin gibi Instagram sosyal medya platformunda benzer ürün satan rakiplerinizin sayfalarını da inceleyin. Bu sayfalarda ilginizi çeken butikleri takip ederek hem satışa çıkardıkları ve yoğun ilgi gören ürünler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz, hem de satışlarını nasıl gerçekleştirdiklerini inceleyerek kendi butiğiniz için önemli ipuçları edinebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Instagram butiğinize daha fazla takipçi ve kullanıcı çekebilmek için, Instagram butik hesabınızı diğer sosyal medya platformları olan Facebook, Twitter gibi mecralardaki sosyal hesaplarınız ile birleştirmeniz tavsiye edilmektedir. Bu saye arkadaş çevrenize ve takipçilerinize Instagram hesabınızı göndererek butiğinizi daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

Instagram Butik Ürün Tanıtım Yazıları

Instagram’da butik hesabı ürün tanıtımları yaparak, kısa zamanda daha fazla kullanıcı çekebilirsiniz. Instagram butiğinizde satışa sunduğunuz kıyafetlerin hakkında açık ve net olacak şekilde tanımlamalar yapın. Çünkü ürünlerin sadece fotoğrafları ürün hakkında tüm özellikleri anlatmada yeterli olmamaktadır. Bu yüzden net ve kaliteli fotoğraflar çektiğiniz gibi aynı zamanda müşterilerinize veya takipçilerinize satılık ürünler hakkında daha fazla bilgi sunmaya özen gösterin. Satılan ürünlerin fiyat, renk, marka, ölçü, beden ve varsa dikkat çeken önemli özelliklerini tanıtım yazısı olarak fotoğraflara eklemeyi unutmayın.

Instagram Butik Ödeme Kanalları

Instagram’da butik hesabı ödeme yöntemleri konusunda takipçilerinize ihtiyacı olan detaylı bilgileri vermeniz gerekmektedir. Ürünlerin fiyatlarını yazdıktan sonra ödemeleri nasıl alacağınıza dair detaylı bilgileri de Instagram butik hesabınız üzerinden müşterileriniz ile paylaşın. Müşterileriniz ile güven probleminiz yoksa bu durumda banka havalesi veya EFT gibi yöntemleri tercih ederek satış yapabilirsiniz. Öte yandan karşılıklı güvenin sıkıntılı olduğu durumlarda, paypal ve benzeri alternatif ödeme yöntemlerini kabul ettiğinizi belirten bilgileri de Instagram butik hesabınızda paylaşın.

Ödeme talebi gönderirken, ürün adını, satış fiyatını ve Instagram hesabınızı da belirtmeyi unutmayın. Alıcılara kimden, ne aldıklarını ve ne kadar paraya aldıklarını belirtmek adına bu tür ince fikirlere sahip olmak önemlidir. Bunun yanı sıra büyük ilgi gören kapıda ödeme yöntemi ile ödeme kabul ediyorsanız, bu avantajı mutlaka Instagram butik müşterileriniz ile paylaşmayı unutmayın.

Instagram Butik Kargo ve Teslimat

Instagram’da butik hesabı üzerinden teslimat işlemleri de oldukça önemlidir. Satışlarınızı yapıp ödemeleriniz aldıktan sonra Türkiye’de taşımacılık alanında faaliyet gösteren pek çok kargo firmasından size en uygun olanını tercih ederek, sattığınız ürünlerin sorunsuz bir şekilde müşterinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Instagram’da butik açıp para kazanmak için bu adımlara dikkat etmelisiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir