Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO’da Kapsamlı Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

seo rakip analizi nasıl yapılır

Rakip SEO analizi yapmak, özellikle arama motorunda organik arama sonuçlarında sektördeki rakiplerin önüne geçebilmek için mutlaka gerçekleştirilmesi gereken dijital pazarlama işlemleri arasında yer almaktadır. Sektördeki rakiplerinizin SEO stratejileri hakkında her yönden kapsamlı bilgi edinebilmek için bu firmaların sitelerinin organik trafiklerini nasıl yukarıya çektiklerinin araştırılması gerekmektedir. Somut açıdan değerlendirmek gerekirse SEO’da rakip analizi sayesinde şu avantajları elde etmek mümkün olabilmektedir:

 • Sektörde hangi işlerin daha çok öne çıktığı
 • Sektördeki rakiplerin hangi yönlerden zayıf olduğu
 • Rakiplerin güçlü yönlerini bularak onları kopyalabilme
 • Hangi SEO araçlarının ileriye dönük olarak avantaj sağladığı
 • Arama motoru sonuç sayfasında rakiplerin üstüne çıkmanın ne kadar kolay veya zor olacağı

En basit hali ile sektördeki rakiplerinizin nasıl bir SEO stratejisini uyguladıklarını öğrenmek için takip etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.  Söz konusu takibi başarılı şekilde sürdürebilmek için Ahrefs, SemRush, Similar Web ve Google SEO Rakip Analizi Şablonu gibi araçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

1. Rakiplerin Tanımlanması İşlemi

Google’da rakiplerin belirlenmesi süreci, rakip analizine başlamadan önceki en önemli aşamadır. Öncelikle sektörde öne çıkmak için rakiplerinizi tanımanız gerekir. Organik aramalarda istediğiniz anahtar kelimeleri test ederek rakiplerinizin kimler olduğunu öğrenebilirsiniz. Rakipler sektörün öncülerinden olabileceği gibi ticari rakiplerinizden biri olmayabilirler. Bu durumda Ahrefs’in Keywords Explorer aracını kullanarak en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Ahrefs aracının içerisine bir anahtar kelime girdiğiniz zaman sonuç alamazsanız “Also rank for” kısmına göz atarak burada yer alan anahtar kelimelere göz atmanız tavsiye edilir. Bu sayede temel anahtar kelimeniz ile ilgili en alakalı olan ve aynı zamanda sektörünüzde en popüler olan anahtar kelimeyi bulabilirsiniz. Eğer anahtar kelimenin verilerini detaylı bir şekilde inceleyerek ilk beş sırada kimlerin yer aldığını öğrenmek istiyorsanız, SERP Overview yazan kısma bakmanız gerekir. Ahrefs aracına üye değilseniz, belirlediğiniz anahtar kelimeleri tek tek Google arama motorunda aratarak da merak ettiğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bir blog ya da e-ticaret sitesi için rakipleri bulmak için, tek bir anahtar kelimeye bağlı kalınmamalıdır. Çünkü bu siteler birden fazla anahtar kelimeyi hedefleyen yerler olabilmektedirler. Site Explorer > alan adı > Organic Search > Competing domains haritasını inceleyerek Ahrefs üzerinden kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

2. Rekabet Ortamının Analiz İşlemi

Sektörünüzde rekabet ortamını analiz etmek de bu aşamada önem taşıyan işlemler arasındadır. Bunu yapabilmek için rekabet durumunu belirten çeşitli verileri inceleme yoluna gidebilirsiniz. Yine Ahrefs aracı üzerinden Site Explorer > rakip olan alan adları > Analyze haritasını kullanarak her site için kullanışlı olan yüzlerce veriye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu verilerin okunmasında şu noktalara dikkat edilmelidir:

 • Alan Adı Otoritesi (Domain Rating): Bir web sitesinin alan adı otoritesinin yüksek olması, sitenin güçlü link profiline sahip olduğunu gösterir. Sitenizin rekabet edeceği siteler ile arasında DR değerinden fazla fark olmaması gerekir.
 • Ahrefs Sıralaması (Ahrefs Rank): Düşük Ahrefs değeri, sitenin güçlü olduğunu gösterir. Aynı DR derecesine sahip iki siteyi karşılaştırırken AR değeri düşük olanın daha güçlü olduğunu saptayabilirsiniz.
 • Kaynak Gösteren Alan Adı Miktarı (Referring Domains): Bu değerin yüksek olması bir sitenin güçlü profile sahip olduğunu gösterir. Ancak bu noktada sitenin aldığı bağlantıların link kalitesine dikkat edilmelidir. Linklerin sayısal değerinden çok doğrudan kalitesine odaklanılmalıdır.
 • Organik Arama Trafiği ve Anahtar Kelimeler (Organic Traffic and Keywords): Rakip sektör analizi bakımından en somut verilerdir. Bu veriler ne kadar yüksekse, o web sitesinin organik arama sonuçlarında o kadar iyi performans gösterdiği söylenebilir.

3. Bağlantı Büyümesi Analizi

Link popülerliği ve büyümesinin analizi de bu aşamada çok önemli sıralama faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden rakiplerinizin link oluşturma çabasını incelemeniz gerekmektedir. Öncelikle rakibinizin yeni link alım durumunu gözden geçirmeniz tavsiye edilir. Bunun için Ahrefs aracı üzerinde şu haritayı takip etmeniz gerekir: Site Explorer > alan adı > Overview > Referring Domains graph > One year

Bu verilerde aylık olarak inceleme yapabilmek için basit matematiksel işlemler kullanmalısınız. Bu hesaplamada ilk olarak elde edilen toplam link miktarı öğrenildikten sonra sitenin bir yıl önce sahip olduğu link miktarı öğrenilmelidir. İki sonuç birbirinden çıkarılıp 12’ye bölündükten sonra rakip web sitesinin bir ayda edindiği ortalama link büyümesi miktarını öğrenebilirsiniz. Bu verilerle rakibin zaman içerisinde büyüyen bir link profiline sahip olup olmadığını incelemelisiniz.

Rakibinizin aylık link büyümesi doğal bir profil ile oluşmuşsa, bu aşamada kendinize başarılı olmak için önemli bir örnekle karşılaşabilirsiniz. Rakibinizin link büyümesinin doğal olup olmadığını anlamak için, rakip web sitede link profilinde ufak ufak çıkışların yer alıp almadığına bakılması yeterlidir. Eğer anlık olarak çok büyük bir link popülerliği meydana gelmişse, bu durumda rakibin link profilinin istikrarsız olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

4. Sağlam Kaynakların Bulunması

Rakip analizinde sağlam kaynakların incelenmesi, SEO açısından sizin web sitenizin de link alabileceği siteleri tespit etmeniz için oldukça önem taşımaktadır. Başka bir firma adına link veren web siteleri, size de link verebilir. Bu sebeple sağlam bağlantı kaynakları ile vakit kaybetmeden iletişim kurmak oldukça önemlidir. Ancak bağlantı almak için değil gerçekten fayda sağlanacak kaynakları temin etmek için harekete geçilmesi önemlidir. Bunun için her zaman olduğu gibi Ahrefs aracında şu yol haritasının takip edilmesi gerekmektedir: Site Explorer > Referring Domains > dofollow filtresi > “links to target” Bu aşamada özellikle blog içeriklere dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle bir blog adresinden farklı noktalardan link çıkışı yapılıyorsa, bunların değerlendirilmesi tavsiye edilir.

5. Bozuk Sayfaların Bulunması

Rakip SEO analizinde bozuk sayfalar, sıralama kazanmak açısından önemli avantajlar sağlayabilmektedir. Web ortamında bazıları için değersiz görülen şey bir başkası için hazine niteliğine sahip olabilir. Bu yüzden rakiplerinizin çöp olan bozuk sayfalarını bulmanız önem taşımaktadır. Bunu yapabilmek için Ahrefs aracından; Site Explorer > rakibinizin alan adı > Best by links > 404 not found filtresi > Referring domains yol haritasını izleyerek önemli verilere ulaşabilirsiniz. Eğer rakibinizin web sitesinde bozuk sayfalar bulunuyorsa, bunların sektörünüzle alakalı olup olmadığını analiz etmeniz ve işinize yarayacak sayfalarsa şu aşamaları uygulamanız gerekir:

 • Bozuk sayfanın ne için kullanıldığını anlamalısınız.
 • Benzer aramalarda daha iyi sonuçlara ulaşacak içerik yayınlamalısınız.
 • Bozuk sayfaya link veren herkesi bulup, bu kişilere daha iyi alternatif sunduğunuzu göstermelisiniz.
 • Bozuk sayfa linklerini bulmak için Site Explorer aracında yer alan Backlinks raporunu inceleyebilirsiniz.

Görüldüğü gibi rakiplerinizin SEO çalışmalarını analiz ederken, onların kullanmış oldukları taslak tabloda bozuk linklerinin sizin ne kadar işinize yarayıp yaramayacağını iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemler ile birlikte her rakip için var olan bozuk sayfaları tanımlamanız ve SEO’da rakip analizi işlemlerini kendi lehinize çevirecek şekilde tamamlamanız tavsiye edilmektedir. Bu işlemler için Ahrefs Site Explorer aracını kullanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir