Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) | Google Ads

SEO’yu mu Google Ads’i mi Tercih Etmeliyim?

seo mu google ads mi tercih etmeliyim

SEO çalışması ve Google Ads kullanımı, web site sahiplerinin en fazla tereddüt yaşadıkları konular arasında yer almaktadır. Web sitesinin doğal trafik kazanmasında ve site üzerinden gelir elde etmede farklı yöntemlerin tercih edilmesi daha doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır. Bunun için SEO ve Google Ads çalışmalarının karşılaştırılmasının yanı sıra ayrı ayrı avantajlarına ve dezavantajlarına bakılması gerekmektedir.

Web sitesini rakiplerinden daha iyi bir konuma çıkarmak, Google arama motoru sonuçlarında daha yüksek bir konum elde etmek isteyen kişiler, SEO çalışmalarının yanı sıra Google Ads kullanımına da önem vermektedir. Her iki uygulamanın da kendi içinde bir takım avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlara geçmeden önce SEO çalışmalarının kapsamına göz atmakta fayda vardır.

SEO Çalışması Nedir?

SEO uygulamaları, iç ve dış SEO çalışmaları olmak üzere iki temel üzerinde detaylandırılmaktadır. Her iki yöntemde de uygulanması gereken bazı işlemleri başarılı olarak yerine getirdiğiniz takdirde, web sitenizde kalıcı olacak şekilde etkili sonuçlara ulaşmanız mümkündür. Bu sayede Google arama motoru sonuçlarında sıralamanızı doğal olarak yükseltmeniz ve web sitenizin trafiğini artırmanız kolaylaşmaktadır. Ancak bu noktada kalıcılık unsuru, SEO çalışmalarında uygulanan pratiklerin kapsamıyla sınırlı olmaktadır. Zaman içinde elde edilen kazanımlar yavaş yavaş azaldığı için SEO çalışmasının belirli periyotlar halinde tekrarlanması zorunludur.

Profesyonel SEO Çalışması Ne Kadardır?

Profesyonel SEO uygulaması fiyatları, özellikle web sitesi sahiplerinin yakından ilgilendikleri konular arasında yer almaktadır. SEO uygulaması yapılacak web sitenin içerik kalitesine ve kapsamına göre farklı fiyatlar ve paketler bulunmaktadır. Her firmaya farklı gereksinimlere göre uygulanan SEO çalışması maliyetleri, ortalama 500 liradan başlayıp 3 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Google Adwords reklam uygulaması, Google arama motorunda tıklama başına ücret verilen bir sistemdir. Google arama motoru sonuçlarının üstünde ve altında yer alan reklam bölümlerinde web sitenin bağlantısının paylaşılması, bir başka deyişle bu alanlara reklam verilmesi sistemine dayanan Google Adwords ile ürün adı anahtar kelimesi ile reklam verilmektedir. Her tıklama için Google’a tıklama ücreti ödenmektedir. Bu aşamada önemli nokta, reklamın internet kullanıcıları tarafından görüntülendiğinde değil, kullanıcının bağlantıya tıklayıp sitenizi açtığınızda ödemeniz gerçekleşmektedir.

SEO Çalışması ve Google Ads Reklamları Farkı

SEO uygulaması ve Google Adwors reklamları karşılaştırması yapıldığında her iki uygulama bazı avantaj ve dezavantajların olduğu kolaylıkla görülebilmektedir. Bu farkları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • SEO çalışması ile doğal arama sonuçlarında görüntüleme alınabilmektedir. Google tarafından arama motoru sonuçlarına uyumlu ve olumlu bir site olduğunu göstermek için SEO tavsiye edilmektedir.
  • Adwords reklamları ise doğal sonuçların alt ve üstünde konumlanan reklam alanlarında yer almaktadır. Bu sayfada belirli reklam ücretini ödeyen her firmanın web sitesi yer alabilmektedir.
  • SEO çalışmaları kalıcı sonuç veren uygulamalardır. Kalıcılık için belirli periyotlar ile devam ettirilmesi gerekmektedir. Aksi halde yükseliş ile başlayan sıralama sonuçları zamanla düşüş gösterebilmektedir.
  • Google Ads reklamları kalıcı değildir. Sadece belirli ücretini ödediğiniz süre boyunca arama sonuçları ekranında yer alırlar.
  • SEO çalışmaları kesin sonuç vermemektedir. Google algoritmalarına bağlı olarak istenen başarı çok uzun süre sonra kazanılabilir veya beklenen atılım bir türlü yakalanamayabilir.
  • Google Ads sonuçları ise kesindir. Web sitesi için verilen tıklama ücretine karşılık sonuçlar net bir şekilde görülebilmektedir.

Görüldüğü üzere SEO ve Google Ads çalışmaları karşılaştırıldığında birbirinden farklı avantajlar ve dezavantajlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda web sitenin hedefleri doğrultusunda doğru tercihte bulunulması faydalı olacaktır.

Bunları da beğenebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir