YouTube Reklamları

YouTube’da Reklam Nasıl Verilir?

youtube'da reklam nasıl verilir

YouTube videosuna reklam verme, dijital pazarlama alanında en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çünkü sosyal medya platformlarında, internet kullanıcılarının en çok video içeriklere ilgi gösterdi bilinmektedir. Kullanıcılar aradıkları bilgileri veya ilgilendikleri konuları blog üzerinden okumak yerine sosyal medya platformlarında video içerik olarak takip etmeye daha çok yatkınlık göstermektedir. YouTube sosyal medya platformu da video içerik dendiğinde internet ortamında en popüler sitelerin başında gelmektedir. YouTube’da reklam verme bu yüzden son dönemde dijital pazarlama alanında da en çok merak edilen konuların ana başlığı haline gelmiştir.

Markanızı YouTube sosyal medya sitesi üzerinden video içeriklerine reklam vererek duyurmak için bazı yöntemleri ve teknikleri öğrenmeniz gerekmektedir. Dilerseniz marka stratejinize göre reklamlarınızı YouTube videolarının başında, ortasında veya sonunda konumlandırarak internet kullanıcılarının dikkatini çekebilirsiniz. YouTube reklamlarının en önemli özelliklerinden bir diğeri de videonuzun tamamı veya 30 saniyelik bölümü izlenmediği sürece bu reklamlar için herhangi bir maliyetle karşılaşmıyor olmanızdır. Dolayısıyla 30 saniyenin altında ancak internet kullanıcılarının dikkatini çekecek etkili reklamlar üreterek, dijital medyada reklam için harcadığınız bütçeleri de ciddi anlamda düşürebilirsiniz.

YouTube Videosuna Reklam Verme

YouTube’da reklam verme bakımından bazı kuralları barındırmaktadır. Öncelikle YouTube sosyal medya platformunda reklam verebilmek için firmanıza ait bir Google AdWords hesabınızın aktif olması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. YouTube hesabınıza giriş yaptıktan sonra YouTube sosyal medya platformunun reklam işlerinin düzenlendiği https://youtube.com/yt/advertise/tr/ adresine giriş yapın. Açılan sayfada “Başlayın” butonuna tıklayarak YouTube’da reklam verme sayfasına geçiş yapabilirsiniz.

Açılan ekranda öncelikle YouTube’da reklam vermek istediğiniz videonun URL’sini belirtmeniz talep edilmektedir. Kanalınızdan reklam vermek istediğiniz videonuzun URL’sini alarak kopyala yapıştır yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra reklam vermek istediğiniz videonuzun yayınlandığı başlığını bu alana yazarak da YouTube’da reklam vermeyi düşündüğünüz videonuzu bulabilirsiniz. Video seçimini yaptıktan sonra, reklam metninizi, reklam açıklama metinlerinizi ve reklamdaki ön izleme resmini belirlemeniz gerekmektedir.

YouTube’da Reklam Verme Bütçesi

YouTube’da reklam bütçesi de firmaların en çok ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Reklam stratejinizi belirledikten ve hangi videoda reklama çıkacağınızı belirttikten sonra ekranda yer alan “Devam Et” butonuna tıklamanız ve reklamınıza tıklayan kişilerin, doğrudan firmanızın YouTube kanalınıza mı yoksa firmanızın resmi web sitesine mi yönlendirileceğine karar vermeniz gerekmektedir. Bu işlemleri ilgili sayfada onaylayıp tamamladıktan sonra sıra YouTube’da verdiğiniz video reklam için gerekli bütçenizi belirme aşamasına gelmektedir. Belirlediğiniz reklam bütçesini, günlük bütçe olarak ayarlamanız tavsiye edilmektedir.

YouTube’da reklam verme işleminde bir sonraki adımda hedef kitle belirleme gelmektedir. Ulaşmak istediğiniz hedef kitle ile ilgili ayarlamaları yapmak için hangi videonun hangi YouTube izleyici kitlesi tarafından tüketildiğine dikkat etmeniz önemli kriterler arasında yer almaktadır. Bu sayede fazla maliyet altına girmeden YouTube reklamlarında etkili sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ekranın alt kısmında bulunan butondan “Kaydet ve Devam Et” bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

YouTube’da Reklam Faturalandırma İşlemi

YouTube’da verdiğiniz reklamı faturalandırma işlemi için, firmanızın kurumsal Google Ads hesabını aktif etmeniz gerekir. Bu hesabı seçerek YouTube reklam faturalandırma işlemlerini tamamlamalısınız. Faturalandırma ve hesap bilgilerinizi tamamladıktan sonra YouTube’da verdiğiniz reklamlar, platformun yetkilileri tarafından incelemeye alınacaktır. YouTube topluluk ve yayın kuralları kapsamında, YouTube videonuzda yayınladığınız reklamların kanunlara uygun olduğu tespit edilip gerekli onaylar alındıktan sonra YouTube’da reklamlarınız yayın aşamasına geçecektir.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de YouTube sosyal medya platformu yoğun ilgi görmektedir. YouTube sosyal medya platformunda reklam vermek sanıldığı kadar zorlu ve sıkıntılı bir sürece sahip değildir. YouTube’a reklam vermek her ne kadar teknik olarak zorluk barındırmasa da platform üzerinde yayınlayacağınız içeriklerin kalitesi, hedef kitle seçimi ve firmanız için hazırladığınız reklam bütçesi, reklamınızın ne kadar başarılı olacağını belirleyen temel kriterler olacaktır.

YouTube Reklam Verme Avantajları

YouTube’da reklam verme faydaları bakımından pek çok avantaj barındırmaktadır. Öncelikle YouTube sosyal medya platformu günümüzde 7’den 70’e geniş bir internet kullanıcı kitlesinin gün içinde en sık ziyaret ettiği sitelerden biridir. Ayrıca firmalar YouTube’da reklam verme yaparak 30 saniyenin altındaki reklamlar için ücret ödemedikleri için bütçe konusunda avantaj elde etmekedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir